Із зайвою вагою радять обстежувати коліна з 25 років

Балерині 25-річній Галині Романюк із Києва кожні три тижні колють гіалуронову кислоту в суглоби, бо має остеоартроз. Їздить на гастролі щомісяця.
— Уже кілька суглобів постраждали — коліна, гомілки. Після кожного виступу болять. Це ж 2 години на сцені стрибати. А перед цим ще тренування. Лікар каже, що добиваю себе.

Галина танцює з дитинства. Вже розбила собі хрящ, каже столичний ревматолог Семен Тер-Вартаньян, 62 роки.
— Їй треба кидати балет. Тоді років 20-30 нічого не турбуватиме. Молодий організм краще бореться. Але до 50 недуга знову вилізе.
Суглоби крутить на погоду. Найчастіше опірні — коліна, гомілки, тазостегнові.
— В Америці це глобальна хвороба, бо всі повні. 10 зайвих кілограмів — ніби постійно носити відро води, 20 — мішок. Особливо якщо людина не робить зарядку і м'язи слабкі. У пухкеньких це починається вже з 20 років, в інших — після 30. У 50 є практично в усіх.

Спершу стирається хрящ, що покриває кістку. Людина довгий час нічого не відчуває.

— Років через 10, коли хрящ уже стерся, виникає різкий біль. Тоді лікуватися пізно. З часом нога перестає згинатися і випрямлятися. Багато жінок у 50-60 уже пересуваються, як роботи. Згодом і так не можуть ходити. Кожен рух — це пекельний біль. Врятувати суглоб на цій стадії вже не вдасться. Рано чи пізно доведеться міняти.

При перших болях роблять УЗД суглобів. Людям із зайвою вагою з 25 років раз на рік слід обстежувати коліна. Тоді видно, якщо хрящ тільки почав стиратися. Хворобу можна відтермінувати на 10-20 років.

Хворим знімають запалення і біль. Раз на 6 місяців чи на рік вколюють гіалуронову кислоту, щоб уникнути тертя.

— Вона замінює природну змазку. Запалені суглоби виробляють іншу рідину і тому набрякають. Вона збивається у щільні грудки, передавлює судини й нерви. Приходить пацієнт і не може розігнути ногу. Наші люди люблять прикласти капусту, кропиву, попити кефіру. Це самообман. У суглоб вводять голку і витягують рідину. Біль одразу минає. Призначаємо ліки для захисту хряща. Але вони не поможуть, якщо нічого не робити.

Радить плавання, фізкультуру та дієту (тонізуючі креми гарньер ). Зарядку роблять лежачи. Не можна присідати, стрибати і швидко бігати.

— Не займайтеся довго. Два-три рази на день по 15 хвилин із перервами. Гуляти можна, але помалу. Пройдіть від лавочки до лавочки, сядьте й відпочиньте. Якщо треба довго стояти — ходіть із паличкою. Буває, пролікуємо пенсіонера, за пару днів йому легше. Не може всидіти і йде по гриби. Наступного дня дзвонить: "Ногу роздуло, помираю, ходити не можу". Бо не послухався й пройшов 10 кілометрів лісом.

Дуже шкідливо ходити сходами вниз, каже лікар. Радить спускатися повільно — не бігти, не стрибати.

— Вгору не так. При підйомі працюють м'язи, які тягнуть ногу. Вони компенсують навантаження. Коли вранці встав і побіг униз, м'язи ще не розігріті. Вся вага йде на суглоби. У нас недавно був професійний військовий парашутист. Вони на навчаннях стрибають у повній амуніції — зброя, рюкзак, важкі черевики. У 36 років розбив собі суглоби. Кажемо: припиняйте стрибати. Пішов у сльозах.

Не можна стояти весь день

Суглоби часто болять у перукарів, бо ті довго стоять на одному місці, каже Семен Тер-Вартаньян:
— Не можна весь день стояти. Кожні пару годин зробіть зарядку, розімніть ноги. Зробіть "велосипед" лежачи на спині. Слідкуйте за вагою. Відмовтеся від шоколадок, випічки, пирогів, жирного м'яса. Їжте більше овочів, фруктів, ягід, каш. Схуднення на 5 кілограмів покращує самопочуття вдвічі.

Людям зі стоячою роботою радить придбати ортез — наколінник від середини стегна до середини гомілки.

— Він фіксує коліно, щоб не ходило вліво-вправо. Знімає навантаження із суглобів. Взуття варто купувати зручне, на невеликому підборі, з м'яким верхом.

Ольга БОРИСЮК
Джерело: Gazeta.ua

Запись опубликована в рубрике Пациентам с метками , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Комментарии запрещены.