БІЛЬ У ПЛЕЧІ МОЖЕ СИГНАЛІЗУВАТИ ПРО РІЗНІ ХВОРОБИ

Люди різного віку та статі іноді скаржаться на незрозумілий біль у плечовому суглобі (який несподівано з’являється вночі і потім непокоїть удень), на дивне «потріскування» в разі підняття рук, на те, що складно або взагалі неможливо підняти ту чи ту руку (наче щось не пускає). З чим це пов’язано? Як убезпечити та позбутися такого стану? Про це розповідає професор, доктор медичних наук, заслужений діяч науки і техніки України, заступник директора з наукової роботи Інституту травматології та ортопедії АМН України, керівник клініки мікрохірургії Сергій СТРАФУН.

П’ЯТЬ ХВОРОБ ПІД ОДНІЄЮ НАЗВОЮ
Симптоми, наведені вище, характерні для плечолопаткового періартриту (ураження м’яких тканин, що оточують плечовий суглоб, запального характеру). Цей термін використовують лікарі для того, щоб поставити попередній діагноз (майже 100 років тому його започаткував наш французький колега як тимчасову назву, що об’єднує подібні нездужання). Насправді такого захворювання, як плечолопатковий періартрит, не існує. За ним ховається п’ять окремих хвороб, про які ми розповімо нижче.
Якийсь час ортопеди-травматологи вважали, що ці хвороби виникають через проблеми з шийним відділом хребта. Згодом виявилося, що це не так. Причини цих хвороб такі: випадкове травмування під час різких рухів, занять спортом, застарілі розриви тканин, що супроводжуються крововиливами. Скарги подібні: слабий або гострий біль та обмеження рухів у плечовому суглобі.
А тепер конкретніше про хвороби, які спричинюють неприємні відчуття у плечі.
Розрив ротаторної манжети плеча (сухожилкової площадки, яка формується в результаті прикріплення до горбків плеча кількох м’язів).
Хворий, якому ставлять цей діагноз, міг травмувати себе під час падіння та утримання маси тіла однією рукою. Частіше це трапляється в громадському транспорті (тримався за поручень, коли автобус гальмував, ще й хтось випадково штовхнув).
«Кальцифікувальний тендиніт». Цей діагноз встановлюють тоді, коли в зоні ротаторної манжети плеча поруч із плечовим суглобом виявляють кальцифікат (потовщення в м’язі, подібне до камінчика).
Адгезивний капсуліт. У цьому разі спостерігається значне потовщення капсули плечового суглоба (або суглобової сумки, яка оточує суглобові поверхні плеча). Ця хвороба розвивається динамічно. Несподівано з’являється нічний біль, який поступово посилюється і не дає заснути. Потім людині важко піднімати і відводити руку або вона може й зовсім перестати рухатися.
Синдром субакроміального конфлікту. Ця хвороба має свої специфічні ознаки. Коли хворий тільки починає відводити руку, він не відчуває болю в плечовому суглобі, продовження руху викликає біль, який, минувши певний болісний сектор руху, знову зникає. Чому таке трапляється? На плечовій кістці є горбок, який під час рухів мусить зайти під акроміон, тобто під кісточку, яка обмежує плечовий суглоб зверху. Саме тоді, коли горбок торкається акроміона, виникає больовий синдром. Коли він проходить цю зону контакту, біль щезає.
SLAP-синдром. За цього діагнозу ушкоджується суглобова губа (кільцеподібне утворення, яке розміщене по краю поверхні суглобової западини). Ця патологія розвивається на тлі травми і може супроводжуватися певними звуковими феноменами (наприклад, поклацуванням). Виникає найчастіше під час активних занять спортом, особливо ігровими видами (футбол, баскетбол, хокей), боротьбою, тому в основному вражає молодих людей міцної статури. Попередні чотири небезпечні для старших людей (оскільки найчастіше розвиваються на тлі вікових змін у плечовому суглобі).

ДЛЯ КОЖНОЇ ХВОРОБИ — ОСОБЛИВЕ ЛІКУВАННЯ
Надзвичайно важливо визначити, яке саме ушкодження м’яких тканин плечового суглоба в пацієнта. Для цього потрібно зробити ультразвукове дослідження (УЗД), рентген, іноді й МРТ (магнітно-резонансну томографію). Лікування кожної хвороби має свої особливості. Застаріле ушкодження ротаторної манжети плеча лікується оперативно.
У разі адгезивного капсуліту роблять внутрішньосуглобові ін’єкції (вводять слабкий розчин анестетику) для того, щоб розтягти капсулу плечового суглоба, збільшити її об’єм, що є передумовою вільних рухів.
Лікування кальцифікувального тендиніту відбувається під УЗД-контролем. Голку шприца вводять в кальцифікат («камінчик» у сухожилку м’яза), розмивають його і виводять молокоподібну рідину кальцифіката через шприц.
Синдром субакроміального конфлікту можна лікувати консервативно, виконуючи вправи на підвищення та збільшення тонусу м’язів. Якщо біль не зникає, тоді показане артроскопічне малоінвазивне оперативне втручання (без великих розрізів м’яких тканин, з використанням артроскопа — спеціального оптичного пристрою, через який ведеться спостереження за ходом операції).
SLAP-синдром лікують лише оперативно.

ЗВЕРТАЙТЕСЯ ПО ДОПОМОГУ ВЧАСНО
Дуже часто люди намагаються перетерпіти біль, сподіваючись, що все поступово мине, лікуються вдома і відкладають візит до лікаря. Хвороба може на якийсь час «затаїтись», але потім все одно дасть про себе знати. Наведу такий приклад. Жінка 40 років їхала в тролейбусі. Вільних для сидіння місць не було, тому вона стояла і міцно трималася за поручень. Коли тролейбус різко загальмував, пасажир, що був поруч, ненароком штовхнув її в плече і жінка напружила руку, аби втриматися. Повернувшись додому, вона відчула неприємний біль у плечовому суглобі. Лікар визначив діагноз «плечолопатковий періартрит». Домашнє консервативне лікування особливого полегшення не приносило. Спочатку біль не завдавав великих неприємностей. Захвилювалася тоді, коли помітила, що рука як належить не піднімається. Відтоді як стався прикрий випадок у тролейбусі, минуло аж півроку. Після обстеження (УЗД, МРТ) й уточнення діагнозу виявилося, що у хворої масивний розрив ротаторної манжети плеча. Жінку прооперували, вона пройшла курс реабілітації і тепер почувається добре: біль минув і значно зріс обсяг рухів.
Хочу наголосити: коли виникає проблема, не відкладайте її, реагуйте одразу. Ушкоджені сухожилки м’язів плечового суглоба самостійно не відновлюються. Перший і найважливіший крок — обстежитися і встановити правильний діагноз. Тільки за такої умови лікар призначає адекватне та ефективне лікування.

ЯКЩО БІЛЬ ТУРБУЄ ВНОЧІ, ПРИЙМІТЬ ЗНЕБОЛЮВАЛЬНИЙ ЗАСІБ
Коли людині болить, вона хоче дізнатися, як зарадити проблемі. Скористайтеся такими порадами. Якщо плече заболіло вночі, прийміть нестероїдні протизапальні ліки (завжди тримайте такі препарати в себе в домашній аптечці). Можете обережно натерти болюче місце маззю, що містить протизапальні речовини. Вправи краще не робити, адже біль може ще посилитися. Причини болю бувають різними, тому не сподівайтеся лише на ліки (вони тільки на певний час втамують біль, але проблему не розв’яжуть).
Не призначайте собі лікування самостійно, щоб не погіршити ситуацію. Наприклад, у разі ушкодження ротаторної манжети плеча або субакроміального конфлікту прикладання тепла на уражену ділянку зазвичай допомагає. А за адгезивного капсуліту тепло тільки нашкодить.
У третині випадків (наприклад, коли йдеться про адгезивний капсуліт) захворювання може через якийсь час зникнути (як нежить: раптово з’явився і поступово зник). Але здебільшого воно самостійно не минає. Біль і зменшення обсягу рухів у плечовому суглобі змушують хворого звертатися до лікаря.

ПЕРІОД РЕАБІЛІТАЦІЇ ТА ПРОФІЛАКТИКА
Період реабілітації залежить від кожного конкретного випадку (від тяжкості операції, віку пацієнта, його здоров’я). Триває від 3—4 тижнів до 4—5 місяців. Якщо ушкодження дуже задавнене, реабілітація може бути тривалішою. Після курсу лікування хворий має чітко усвідомити: половина успіху залежить від того, як він розроблятиме плечовий суглоб, щоб відновити природні рухи. Для цього існують спеціальні рухові програми. Вони досить складні, адже іноді доводиться відновлювати рухи, що були зовсім втрачені. Тому тут треба працювати з кваліфікованим спеціалістом ЛФК (з лікувальної фізкультури). Він допоможе належним чином підняти руку, зафіксувати і утримувати лопатку в потрібному положенні, щоб домогтися руху саме в плечовому суглобі. Після артроскопічних та складних реконструктивних операцій на плечовому суглобі протягом 1—2 тижнів наші фахівці навчають хворих, як це робити, щоб удома людина могла закріпити отримані навички.
Виконувати вправи потрібно як мінімум 3—4 рази на день по 10 хвилин до відчуття приємної втоми. Тільки не силуйте себе (не треба займатися впродовж години), бо отримаєте протилежний ефект, рухи можуть погіршитись і знову з’явиться біль.
Корисні будь-які вправи на відведення та розгинання. Приміром: станьте рівно, розправте плечі і повільно піднімайте обидві руки знизу догори. Зупиніться на кілька секунд і опустіть руки. Підніміть витягнуті руки до рівня грудей і розводьте їх одночасно врізнобіч. Зупиніться на кілька секунд і прийміть початкове положення. Робіть одночасні колові рухи прямими руками спочатку вперед, потім назад. Візьміть себе долонями за плечі і виконуйте зігнутими в ліктях руками колові рухи вперед і назад. Можете виконувати й інші вправи, головне, щоб у них був задіяний плечовий суглоб. Якщо у вас контрактура в плечовому суглобі (обмеження рухів), то після вправ на ніч бажано підкладати під руку, яку полікували, клиноподібну подушку, щоб зберегти результат розроблення рухів. Спіть краще на здоровому боці або на спині.
Ваше харчування має бути повноцінним і збалансованим. Пам’ятайте про білкову їжу, адже білок — це будівельний матеріал для наших м’язів. Надто гостру, солону, смажену їжу краще обмежити, особливо, якщо є набряки, бо вона може спричинити їх збільшення. Корисними, звичайно, будуть фрукти та овочі, оскільки містять вітаміни.
Людина не може передбачити, що з нею станеться завтра. Але дотримуватися елементарних правил безпеки може: будьте обережними в громадському транспорті, взимку обминайте ковзькі місця. Плавайте в басейні (саме плавання дуже добре зміцнює м’язи плечового суглоба). Виконуйте щодня з метою профілактики вправи на відведення, згинання та розгинання в плечовому суглобі. Рівномірне фізичне навантаження — запорука того, що ви уникнете зазначених вище проблем. Побільше часу проводьте на свіжому повітрі і отримуйте приємні зимові враження.

Записала
Людмила БЕЗВЕРХНЯ.

Джерело: http://www.vz.kiev.ua

Запись опубликована в рубрике Пациентам с метками , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Комментарии запрещены.