ЗВИХ ПЛЕЧА ОСТЕРІГАЙТЕСЯ РІЗКИХ РУХІВ І ТРАВМ

До редакції газети надійшов лист. Стурбована жінка пише: «У мене був звих плеча, який супроводжувався гострим болем. Біль часто повторювався. Дізналася, що й у сусіда стався звих. Мабуть, ця патологія дуже поширена серед людей літнього віку. Що робити, якщо таке трапилося? Якою має бути профілактика?» Дати відповідь на ці запитання, а також розповісти про причини звихів плечового суглоба, ефективне лікування ми попросили професора, доктора медичних наук, заслуженого діяча науки і техніки України, заступника директора з наукової роботи Інституту травматології та ортопедії АМН України, керівника клініки мікрохірургії Сергія СТРАФУНА.

ЗВИХ ПЛЕЧА НАЙЧАСТІШЕ ТРАПЛЯЄТЬСЯ В МОЛОДИХ

Звих — це зміщення суглобових кінців кісток, яке унеможливлює нормальну роботу кінцівки. Слід розрізняти травматичний звих і звичний звих. Травматичний звих виникає у разі травми. А звичний звих можуть спричинити будь-який некоординований рух, різке відведення руки.
Травматичний звих, буває, ускладнюється звичним звихом, який може повторюватися через певні проміжки часу. Як свідчить лікарська практика, у 16—30% випадків травматичні звихи повторюються. Причому другий звих настає вже не після важкої травми. А внаслідок інтенсивних рухів, коли доводиться швидко виконувати якусь фізичну роботу (щось піднімати, ремонтувати, переносити, копати) або під час активних занять спортом (ігрові види, а саме: футбол, баскетбол, волейбол), під час плавання з широкоамплітудними рухами. Вивихнути плече також можна в разі падіння взимку чи іншу пору року, коли людина, поковзнувшись, хоче за щось ухопитися. Звих плеча може статися навіть під час сну, після того як людина невдало повернеться.
Звичний звих буває достатньо часто. Хоч як дивно, звих плеча частіше трапляється в людей молодого віку (у 80% випадків), активних, фізично міцних, з розвинутою м’язовою системою. Саме міцні м’язи в поєднанні з некоординованими рухами і стають тією рушійною силою, що «викидає» голівку плеча, тобто спричинює звих.
До категорії ризику належать люди, які займаються спортом, наприклад, боротьбою, гімнастикою, здебільшого це чоловіки.
Однією з передумов виникнення звиху є вроджена дисплазія (недорозвиненість) сполучних тканин (зв’язок, сухожиль), наслідком якої є гіпермобільність (високий ступінь рухливості) в суглобах. Ця вада здебільшого спостерігається в молодих жінок, які здатні перерозгинати лікті та пальці. Травматичний звих у них може виникнути за незначної травми, а саме в разі рвучкого підняття чогось тяжкого (відра з водою), під час випадкового падіння.
У людей старших вікових груп звих у плечовому суглобі зустрічається набагато рідше. Це пов’язане зі зменшенням фізичної активності. Проте літні люди більш схильні до переломів хірургічної шийки плеча (наприклад, у разі падіння), оскільки їхня кісткова система стає слабкою. Хоча, звісно, й від звихів літні люди не застраховані.

ПЛЕЧОВИЙ СУГЛОБ — НАЙДИНАМІЧНІШИЙ

У людському організмі немає більш динамічного суглоба, ніж плечовий. Адже западина суглоба абсолютно пласка, а голівка суглобової кістки — майже ідеально кругла. Ці дві поверхні повністю не співпадають між собою, що забезпечує його особливу рухливість. Утримують плечовий суглоб у нормальному стані хрящовий диск, який наближає пласку западину плечового суглоба до більш округлої головки, та капсула плечового суглоба. Їх називають пасивної системою стабільності плечового суглоба. До активної ланки стабільності належать м’язи. Через інтенсивні, надто різкі некоординовані рухи м’язи стають своєрідним двигуном, що виштовхує голівку плеча із западини. У такому разі хрящовий диск та капсула суглоба не в змозі втримати голівку, вона потрапляє в неприродне положення і виникає звих.

ПРО НЕБЕЗПЕКУ СИГНАЛІЗУЄ ГОСТРИЙ БІЛЬ

Продіагностувати звих у плечовому суглобі може кожна людина самостійно й одразу. Адже про цю небезпеку сигналізує різкий біль, а також неприродне положення руки (оскільки рука «вийшла» із суглобової западини). Якщо таке сталося, слід одразу звернутися в найближчий травматологічний пункт, зробити ренгенівський знімок (аби дізнатися: звих це чи перелом) і провести належне лікування. Причому в жодному разі не можна затягувати візит до лікаря, щоб не спричинилися ускладнення.
Якщо хворий не дотримається рекомендацій лікаря щодо лікування, він може спровокувати цілу низку проблем. Зокрема, порушуючи режим іммобілізації (знерухомлення), яка зазвичай триває 3 тижні, він не дає можливості капсулі плечового суглоба зростися, через що голівка суглобової кістки може знову вільно вийти із западини і звих повториться. Якщо звихи повторюються раз на півроку або раз на три місяці, це вважають патологією, яку називають звичний звих плечового суглоба.

ЗВИЧНІ ЗВИХИ Є ПОКАЗАННЯМ ДО ОПЕРАЦІЇ

В усьому світі підхід до лікування звихів різниться. Наприклад, американці в більшості випадків навіть після першого травматичного звиху намагаються пацієнта прооперувати. У деяких інших державах, враховуючи, що лише в 16—30% хворих травматичний звих може повторюватися, одразу робити операцію вважають недоцільним.
Але традиційно прийнято вважати: якщо звихи повторюються раз на шість місяців або частіше, тоді це є показанням до оперативного втручання. Адже через анатомічні порушення в плечовому суглобі з кожним разом вправляти звих стає все складніше. Операція усуне травмівні чинники і значно поліпшить стан людини.
Звичний звих лікують шляхом артроскопічних малоінвазивних (без великих розрізів м’яких тканин) операцій із використанням анкерних технологій. Спеціальні анкери — це кріплення у вигляді ялинки, що мають здатність до розсмоктування. Їх заводять через два отвори в плечовий суглоб і фіксують ушкоджені структури до кісткової основи лопатки. Використання цих технологій скорочує період реабілітації та дає можливість людині невдовзі повернутися до праці.

ЗНЕРУХОМЛЕННЯ МАЄ ТРИВАТИ 3 ТИЖНІ


Якщо звичний звих плеча стався вперше, можна обійтися без оперативного втручання. Але тоді пацієнт має чітко дотримуватися рекомендацій лікаря. Головне — знерухомити плечовий суглоб. Для цього на певну ділянку накладають спеціальну шину. Щоб створити ушкодженим м’якоструктурним тканинам умови до відновлення, потрібно утримувати плече в нерухомому стані 3 тижні. Лише після цього можна дозовано починати відновлювати рухи плеча, пам’ятаючи, що повне зрощення зв’язок, сухожилків і капсули триває близько 6 тижнів.

ВІДНОВЛЮВАТИ РОБОТУ ПЛЕЧОВОГО СУГЛОБА СЛІД ПОСТУПОВО

Для відновлення роботи плечового суглоба фахівці насамперед рекомендують дозовану лікувальну фізкультуру, причому підхід до кожного хворого має бути індивідуальним (з урахуванням причин звиху, віку, стану здоров’я). Важливі застереження: уникати перенавантаження, різких некоординованих рухів.
Якщо звих у плечовому суглобі стався в літньої людини і вона вкрай боїться операції, наприклад, через проблеми із серцево-судинною системою, тоді можна спробувати операції уникнути (відомі випадки безоперативного лікування). У таких випадках особлива роль відводиться саме вправам для зміцнення м’язів плеча.
Із лікувальною метою і в період реабілітації вправи потрібно виконувати в дуже повільному темпі, до відчуття приємної м’язової втоми (стежити, аби не було відчуття болю), з поступовим дозованим нарощуванням силових навантажень.
Дуже корисні хвилеподібні рухи руками. А також згинання, розгинання, відведення рук та інші рухи, в яких задіяні плечові суглоби. Елементарні рухи (піднімання-опускання рук з нахилами), які моделюють рухи в плечовому суглобі і не призводять до посилення больового синдрому, теж корисні. Виконувати рухи можна стоячи, лежачи, сидячи, з невеличкою гантелькою або без неї (для літньої людини гантелька може важити менш як півкілограма, а для молодої — й 5 кг). Спочатку відчуття приємної втоми може настати після трьох хвилин занять, далі — після 5, потім — після 7 хвилин. Прислухайтеся до себе і поступово нерізко нарощуйте навантаження. Виконувати вправи треба як мінімум двічі на день: зранку й увечері.
Щоб підвищити тонус м’язів, поліпшити кровообіг, можна зробити собі масаж.
Масажуйте плече до відчуття приємного тепла в руці, повільно обережно розминаючи (коловими, повздовжними рухами), поглажуючи його зверху донизу.
Компреси та мазі для зігрівання не доцільні, адже суглоби розміщені надто глибоко і їх зігріти неможливо. Якщо мова йде про м’язову тканину, то розігріти її можна (і це буде найефективніше) механічно, роблячи масаж.
До харчування рекомендації традиційні: їжа має бути збагачена білками, вітамінами та мікроелементами. Не доцільно вживати спеціальні гормональні добавки для посилення роботи м’язів, це може спровокувати дегенеративні ускладнення в сухожилках і м’язах, що загрожує їх розривами.
Після того як стався звих плечового суглоба, людина повинна чітко усвідомити, що саме від неї залежить її подальше здоров’я, тому вона мусить уважно стежити за станом плеча, утримувати м’язи в тонусі (виконуючи вправи), уникати болісних різких некоординованих рухів.

  Людмила БЕЗВЕРХНЯ,
«Здоров’я і довголіття».

Запись опубликована в рубрике Пациентам с метками , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Комментарии запрещены.