Оцінка та корекція впливу фактора м’язового спазму на результати тестування хворих на анкілозивний спондиліт за шкалами BASDAI та BASFI

О.М. Масик , Н.І. Козій, І.Я. Господарський
Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського   
Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. Віктора Поліщука
У роботі наведені дані щодо апробації модифікованих шкал BASDAI та BASFI з метою визначення впливу фактора м’язового спазму на їх результати. Запропоновано методику кількісного визначення цього фактора з використанням шкали BASFI. Вважають, що застосування модифікованої методики створить можливість для об’єктивної оцінки функціональних порушень у пацієнтів з анкілозивним спондилітом, зумовленими переважно структурним ураженням скелета.

 

Головні клініко-анамнестичні ознаки анкілозивного спондиліту (АС) — біль
у нижній ділянці спини, обмеження рухомості хребта у фронтальній та сагітальній площинах і зменшення екскурсії грудної клітки — склали основу модифікованих Нью-Йоркських діагностичних критеріїв АС (van der Linden S. et al., 1984). При ревматичних захворюваннях суглобів больовий синдром зумовлений різними причинами, серед яких запальні, механічні, судинні, нейрогенні та психосоматичні фактори.
За умов АС провідними у виникненні болю є хронічний запальний та нейрогенний, а саме м’язово-тонічний, синдроми.
Останній виникає при подразненні рецепторів у відповідь на запалення та зміни в дисках, зв’язках і суглобах. Імпульси від рецепторів сягають рухових нейронів спинного мозку, що супроводжується підвищенням тонусу відповідних м’язів і з плином часу — трофічними змінами в них.
Спочатку рефлекторне напруження м’язів має захисний характер, сприяючи іммобілізації ураженого сегмента, а в подальшому виявляється фактором, що підтримує біль. За В.А. Парфьоновим, м’язовий спазм — це один з базисних патогенетичних механізмів больового синдрому, що підтримує його за принципом «замкнутого кола» (Парфенов В.А., 2001). Окрім того, в спазмованих м’язах розвивається локальна ішемія внаслідок вазогенного
набряку тканин. За цих умов відбувається вивільнення субстанції Р з терміналей чутливих волокон С, а також вивільнення вазоактивних амінів і посилення мікроцирку ляторних порушень (Kidd B.L. et al., 1996).
Усе разом сприяє виникненню і посиленню нейродистрофічних змін у м’язах та параартикулярних структурах, активує ноцицептори, створюючи нові варіанти «замкнутого кола».

 

Полный текст (формат pdf)

Запись опубликована в рубрике Коллегам с метками , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Комментарии запрещены.